I studioet til illustratøren Jennie Kombokis

En solrik høstdag i oktober besøkte vi Jennie Kombokis, tidligere Eklund, i studioet hennes i Malmö. Hun arbeider som kunstner, illustratør, animatør og designer. Under besøket snakket vi om hvordan ideene hennes tar form, hvordan dagene i studioet ser ut, og hva hun trenger for å trives og arbeide komfortabelt der.

Jennie søker det menneskelige og uventede i arbeidet sitt. Hun gir rom for intuisjon, nærvær og personlige uttrykk, også når teknologien gjør det mulig å skape noe helt perfekt.

Veien til illustrasjon begynte med et år i Firenze, der hun studerte grafisk design. Deretter studerte hun illustrasjon ved Berghs i Stockholm og visuell kommunikasjon ved Malmö universitet. I dag veksler hun mellom oppdrag for bedrifter og privatpersoner.

Det er problemløsningen hun vender tilbake til når hun beskriver arbeidet sitt. En oppdragsbeskrivelse kan handle om hvilken følelse et bilde skal formidle, hvor det skal vises, eller hvordan det skal fungere på trykk og digitalt. Jennie arbeider innenfor disse rammene og bruker sitt eget billedspråk til å gjøre en idé tydelig. Noen ganger er løsningen et stillbilde. Andre ganger kan animasjon gi bildet en ekstra dimensjon.

Hun finner inspirasjon mange steder: på kunstutstillinger, i bøker og TV-serier, på reiser og i samtaler med mennesker. Inntrykkene tar hun med seg tilbake til studioet, der de blir en del av det hun skaper.

En arbeidsplass som fungerer i hverdagen

Studioet er også stedet der hun tilbringer mange timer foran datamaskinen eller ved skissebordet. Når vi spør Jennie hva hun trenger i dette miljøet, snakker hun om lys og en avslappet atmosfære. «Men man må også kunne sitte utrolig godt», sier hun. Hun trekker også frem behovet for variasjon: å kunne veksle mellom oppgaver og arbeidsstillinger gjennom dagen.

Valg av stol

En Malmstolen Focus R4, trukket i Bardal 970 fra Gudbrandsdalens Uldvarefabrik, har fått plass i studioet. For Jennie, som veksler mellom datamaskinen og skissebordet, er det viktig å kunne endre sittestilling mens hun arbeider. «Nå kjenner jeg at jeg kan jobbe mye lenger», sier hun i intervjuet. Hun opplever også at hun ikke har de samme spenningene i nakke og korsrygg etter en arbeidsdag som tidligere. Sittekomfort og variasjon er viktige deler av en arbeidsplass som fungerer for henne.

  • Produkt: Malmstolen Focus R4
  • Textil: Bardal 970 från Gudbrandsdalens Uldvarefabrik

Et åpent samarbeid

Samarbeidet mellom Jennie og Malmstolen begynte med en annen type arbeid: illustrasjoner for Malmstolen.

Illustrasjonene tok utgangspunkt i Malmstolens «Empower Healthier Workdays». Jennie ville vise stolen som et utgangspunkt for et liv i bevegelse. I illustrasjonene av stolmodellene formidlet hun ideen med livlige penselstrøk. Til tøynettet valgte hun et mer fortellende motiv som uttrykker den samme tanken på en annen måte.

Besøket i Malmö ga oss et nærmere innblikk i Jennies prosess. Det viste også hvordan bevegelse er et tema både i illustrasjonene hennes og i arbeidsdagen i studioet, der lys, variasjon og et godt sted å sitte er en del av forutsetningene for arbeidet.

Takk, Jennie, for at vi fikk besøke deg i studioet. Se mer av arbeidet hennes på jenniekombokis.com.